Oprawa obrazów – Jak oprawić obraz

Obrazy są jednymi z podstawowych dekoracji i elementów aranżacji w pomieszczeniach. Zdobią ściany i są pięknymi dekoracjami całego pomieszczenia. Obrazy kreują poczucie piękna i nadają charakter przestrzeni. Harmonia, estetyka oraz równowaga to najważniejsze elementy wnętrza domu oraz mieszkania. W takim otoczeniu czujemy się lepiej, co przekłada się na samopoczucie i codzienne życie. Obrazy na płótnie czy grafiki, można formą, treścią i kolorystyką idealnie dobrać do aranżacji mieszkania. Warto kierować się własnym gustem i wykorzystywać kreatywność. Inspiracje na wykorzystanie obrazów w wystroju wnętrz można też czerpać z internetu.

Jednak nie wszystkie obrazy prezentacją się efektownie bez ramy, tak jak choćby obraz na płótnie. Ramy do obrazu podkreślają jego treść i wydobywają z niego głębię. Są dodatkową dekoracją i pięknym dodatkiem do aranżacji przestrzeni. Można je idealnie dopasować nie tylko do samego obrazu, ale także do stylu wystroju wnętrza. Dlatego warto wybierać ciekawe ramy do obrazów, także do samodzielnego oprawiania.

Oprawa obrazów

Samodzielne oprawianie obrazów w ramy wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne. Wiele osób jednak się tego obawia i rezygnuje z zakupu dobrych oraz ładnych ram, myśląc że sobie nie poradzą z zamontowaniem obrazów w ramach. Tymczasem żeby samodzielnie oprawić obraz, wystarczy zaznajomić się z kilkoma podstawowymi informacjami, które są niezbędne do montażu obrazu do ramy. Warto zaznaczyć, że te podstawy przydadzą się także przy składaniu zamówienia na ramy do obrazów.

Rama do obrazów

Nasza oferta obejmuje ponadczasowe, drewniane ramy do obrazów. Stawiamy na jak najlepszą jakość wykonania z wysokiej jakości drewna polskiej produkcji firmy Carlson i Piechocki sp. z o. o. Drewno to materiał, który czyni wnętrza przytulniejszymi.

Mamy ramy o różnej szerokości, kształcie, wyglądzie, kolorze i zdobieniach. Ramy na wymiar do obrazów można dopasować do różnych stylów aranżacji, od nowoczesnych i minimalistycznych, przez klasyczne i skandynawskie, aż po bogate glamour. Samodzielne oprawianie obrazów w nasze ramy nie jest trudne. Poniżej podajemy kilka wskazówek dotyczących budowy ramy. Następnie mamy poradnik jak samodzielnie oprawić obraz w ramę.

Wybierając ramę do oprawy obrazu oraz zastanawiając się jak oprawić obraz, warto zapoznać się z jej budową.

  • Profil to nic innego jak kształt listwy, może być prosty, klasyczny lub nowoczesny. Z jednego profilu można uzyskać kilka lub kilkanaście wykończeń.
  • Wykończenie to inaczej kolory i zdobienia. Może być to dla przykładu biel, czerń, złoto, srebro czy złoto cracle ornament.
  • Holkiel to górna część listwy. Może być prosta, wypukła lub wklęsła, skośna do wewnątrz bądź wypukła na zewnątrz.
  • Felc to miejsce, w które będzie wkładany oprawiany obraz. Może być płytki lub głęboki. Listwy z głębokim felcem stosuje się głównie do oprawy podobrazi na blejtramach.

Oprawy obrazu – co warto wiedzieć

Wszystkie nasze listwy mają rysunki techniczne profilu razem z wymiarami. Na tej podstawie można stwierdzić, do jakiej oprawy rama będzie przydatna.

Rozmiar wewnętrzny to rozmiar ramy mierzonej w felcu, czyli w miejscu, gdzie obraz będzie zamontowany. Taka forma rozmiaru stosowana jest najczęściej i tak można zamawiać ramy do obrazów w naszym sklepie. Do rozmiary doliczamy tak zwany luz montażowy, który pozwala bezproblemowo zamontować obraz w ramie.

Jakie narzędzia będą potrzebne do oprawienia obrazu w nasze ramy? Potrzebny będzie zszywacz tapicerski czyli taker, taśma papierowa do oklejania obrazów oraz nożyk lub nożyczki do przycięcia taśmy.

Jak samodzielnie oprawić obraz

Jak oprawić obraz w ramie?

Należy zacząć od przygotowania sobie czystej powierzchni odpowiedniej wielkości. Może być to stół, ale nie twardy, najlepiej żeby rama miała miękki podkład. Kładziemy na nim pustą ramę na płasko, tylną częścią do góry.

W ramę wkładamy obraz, następnie przy użyciu zszywacza montujemy obraz do ramy za pomocą zszywek, w odległości 10 – 15 cm od siebie, zależnie od wielkości obrazu. Jeśli jest to obraz na płótnie, odcinamy nożykiem jego nadmiar.

Po zamontowaniu zszywek, kolejny krok w oprawianiu obrazu, to odmierzenie 4 taśm papierowych o odpowiedniej długości odcinkach, które później przyklejamy na zamontowane zszywki. Taśma zabezpiecza tył oprawianego obrazu i ścianę oraz maskuje elementy montażowe.

W przypadku ram z pleckami i szybą, taśma zapobiega także przedostawaniu się czynników zewnętrznych do wnętrza oprawy. Żeby oprawić obraz w takie ramy, należy odgiąć blaszki, czyli fleksy które trzymają tył. Wkładamy obraz do ramy, montujemy tył i zaginamy z powrotem blaszki, oklejając na samym końcu taśmą papierową brzegi.

Wieszaki do ram montujemy u nas. Jest to atut i duże ułatwienie przy samodzielnym oprawianiu obrazu. Nie potrzeba wkrętów oraz wkrętarki. W przypadku pustych ram pod obrazy olejne, montujemy wieszaki na ramie. Ramy z szybą i pleckami mają wieszaki na tylnej ściance. Przy składaniu zamówienia należy podać jaką orientację wybieramy, pionową czy poziomą. Trzeba również wziąć pod uwagę wielkość obrazu, szczególnie jeśli chodzi o obraz olejny. W przypadku większych obrazów zwykle stosujemy symetryczne zamontowane dwa wieszaki.

Po oprawieniu obrazu pozostaje tylko zawiesić go na ścianie.

Jak widać oprawa obrazu nie jest tak trudna jak by się mogło wydawać. Wkrótce pojawią się u nas aukcje, gdzie będzie można kupić do ramy akcesoria i dodatki niezbędne do oprawy obrazów.

Jeśli jednak ktoś dalej obawia się, że sobie z tym poradzi, oferujemy także usługę montażu. Można wybrać ramę i przesłać do nas obraz. My go oprawimy i odeślemy.

Zostaw komentarz